• Wpisów: 274
  • Średnio co: 9 dni
  • Ostatni wpis: 4 lata temu, 19:33
  • Licznik odwiedzin: 22 856 / 2564 dni
 
hairlovelo
 
Na pierwszy rzut pójdą szampony, bo jest ich dość spory wybór. O szamponach Alterry często słyszałam krążące mity, jako że nie posiadają sls/sles (Sodium Lauryl Sulfate/Sodium Laureth Sulfate) i są delikatne. Ale to, że szampon nie posiada tych dwóch wymienionych wyżej detergentów nie znaczy jeszcze, że jest łagodny. Nadal pozostaje grupa silnych detergentów, które ukrywają się pod inną nazwą. Będą to: Ammonium Lauryl Sulfate, Sodium Myreth Sulfate, Laurylosiarczany sodu.

Sama ostatnio zastanawiałam się nad tymi szamponami, koniec końców zdecydowałam się na inny chociaż nadal ma oko na Alterre. Wcześniej miałam styczność z jednym z szamponów jednak było to dawno i prawie jak nieprawda.

Objętość - Bio Papaja i Bio Bambus
alterra objetość.png
Analiza:
Woda, detergent myjący, łagodna substancja myjąca, łagodna substancja myjąca, substancja myjąca (pochodzenie roślinne), gliceryna, ekstrakt z owoców papai, e. z liści bambusa, e. z o. mango, olej z pomelo, substancja odżywcza, pochodna pantenolu, alkohol, zapach, kompozycje zapachowa.
W skrócie to substancje myjące, substancje odżywcze i substancje zapachowe.

W praktyce od większości drogeryjnych szamponów różni się brakiem silikonów i ekstraktami. Ta wersja ma naprawdę ładny skład bo pomimo silnego detergentu wszelkie konserwanty i inne niezbyt kolorowe składniki są na samym końcu.

Z chęcią sięgnęłabym po tą wersje. Skład jest po prostu dobry (a jak na szampony oczyszczające to jest idealny).

Połysk - Morela BIO i Pszenica BIO
alterra.png
Woda, detergent, łagodna sub. myjąca, gliceryna, łag. sub. myjąca, sub. myjąca, ekstrakt z owoców moreli, ekstrakt z nasion pszenicy, e. z winogrona, sub. odżywcza, proteiny pszenicy, alkohol, e. z kwiatów Gardenii tahitańskiej, olej kokosowy, zapachy.
Ta wersja jest podobna do poprzedniej z jednym, i to nawet dość znaczącym wyjątkiem: gliceryna znalazła się o jeden składnik do przodu (zmiana na plus). Jako jedyny z całej serii zawiera proteiny! Niestety alkohol przesunięto o dwa składniki do przodu (zmiana na minus) więc niektóre ekstrakty znajdują się po nim. Szkoda.

Może po niego sięgnę.

Ochrona koloru - Oliwki i Kwiat Lotosu:
thumb31_9648115.png
Woda, detergent, gliceryna, łag. sub. myjące, alkohol, sub. odżywcza, ekstrakt z oliwek, oliwa z oliwek, prowit. b, pantenol, e. z kwiatu lotosu, alkohol tłuszczowy, e. ze słodkich migdałów, kwasy owocowe, sub. nawilżająca, zapachy.

Tutaj gliceryna poszła jeszcze bardziej do przodu, niestety alkohol też. Szampon jest przeznaczony do włosów farbowanych i z jednej strony ta gliceryna, a z drugiej alkohol, który na pewno nie będzie sprzyjał delikatnym włosom (czyli m.in. takim po farbowaniu). Aczkolwiek skład jest okej. Uwaga, gliceryna łatwo puszy włosy. Jako jedyny posiada również kwasy owocowe.

Może wypróbuje, chociaż ten alkohol...

Włosy suche i zniszczone - BIO Granat i BIO Aloes:
thumb31_10322814.png
Woda, łagodny środek myjący (pochodny cukru), detergent, gliceryna, środek myjący (p. rośliny), ekstrakt z owoców granatu, sok z aloesu, e. z kwiatów akacji farnesa, substancja odżywka, alkohol, zapachy.

To najłagodniejsza wersja wpośród serii. Co tu dużo mówić. Wszystko jest na miejscu. Gliceryna znowu dość wysoko. Chce go wypróbować.

Skóra wrażliwa podrażniona - Jojoba i Migdał Bio:
thumb31_10321852.png
Woda, detergent, alkohol, gliceryna, łag. sub. myjąca, łag. sub. myjąca, ocet, guma ksantanowa (zagęstnik), antystatyk, olej migdałowy, ekstrakt migdałowy, e. z łodygi owsa, e. z nasion jojoby, zapachy.

O nie, nie! Wersja sensitiv, która jest najmniej sensitiv. Wystarczy spojrzeć na skład. A ja swoim pechem w dawnych czasach właśnie trafiłam na niego. Krzywdy nie robi (chociaż włosom wysokoporowatym bym go nie poleciła) ale nad nim zastanawiać się nie będę.

Nie kupie.

Włosy osłabione i przerzedzające się - Biotyna i Kofeina:
thumb31_10321826.png
Woda, detergent, łagodna substancja myjąca, łag. sub. myjąca, sub. myjąca, kofeina, guma ksantanowa, sub. odżywcza, sub. filmotwórcza, alkohol, e. z ziaren kawy arabiki, prowitamina B5, pantenol, e. z guarany, biotyna (wit. H), zapachy.

Zdarzało mi się spotkać skrajne opinie co do szamponów Alterry ale ten chyba zgarnął ich najwięcej, będę szczera, najwięcej tych nie fajnych, chociaż te dobre też się zdarzały. Znowu alkohol wciśnięto gdzieś w środek i jest to największy minus jeśli chodzi etykietę. Tytułowe ekstrakty znajdują się za alkoholem, chociaż biorąc pod uwagę fakt, że może on stanowić pewnego rodzaju ułatwienie do wchłaniania substancji może być to plusem. W produktach włosowych brak złotych reguł. Jednym pasować będzie to co Twoje włosy nie cierpią i odwrotnie. No i mamy tu trochę więcej witaminek.

Zaintrygowała mnie ta cała kofeina, może kiedyś zaryzykuje.  

Regenerujący - makadamia i figa:
thumb31_9986516.png
Woda, detergent, gliceryna, łag. sub. myjące x 3, miód, sub. odżywcza, alkohol, prowitamina B, pantenol, ekstrakt z orzechów makadamia, e. z nasion kapusty, e. z figi, o. jojoba, komp. zapachowa.

Regenerujący- to słowo zobowiązuje. Czy na pewno?
Zaczyna się dosyć fajnie, gliceryna znów wysoko. Ale jakim kosztem? Tak alkohol tuz przed ekstraktami. Trochę słabo jak na regeneracyjną wersje, ale ratuje go duża ilość dobrych składników i prowitamina B.

A co tam, też bym zaryzykowała.

* ingredients from certified organic agriculture **from natural essential oils

Moje ogólne uwagi:
*może zacznę od składnika dzięki, któremu te szampony zawdzięczają swoją chwałę.

Sodium Coco-Sulfate
to nic innego jak naturalna wersja sls'u, jest pochodnym kokosu, sama nie wiem skąd wziął się pogląd, że jest rzekomo delikatniejszy. To mit i zwykłe mydlenie oczu. Jest w tym samym stopniu siarczanem i detergentem co popularne Sodium Lauryl Sulfate.

*najbardziej obiecująco zapowiada się wersja zwiększająca objętość i ta z granatem, a najmniej sensitiv (o ironio).

*alkohol: bo jest on nieodłącznym elementem każdego z szamponów, może podrażniać delikatnych, z jednej strony ma działanie konserwujące, chociaż sądzę , że Alterra pakuje go do kosmetyków jako promotora, który ułatwi przejście dobroczynnych składników. O ile szampony spłukujemy dość szybko i można by przymknąć tu na niego oko, jeśli nie widzimy złych oznak jego działania, to w przypadku odżywek, maseczek na pewno go unikam. Ponad to co za dużo to nie zdrowo, więc jeśli mamy alkohol w jednym produkcie to może warto przełożyć zakup drugiego z tym składnikiem na kiedy indziej.

Odpowiedz na główne pytanie: delikatniejsze?

I tak i nie. W praktyce: zampony oparte na silnych detergentach (z jednym wyjątkiem, gdzie jest on dalej s kładzie) zawierają dużo naturalnych składników odżywczych. Ogromny plus, za to że zapachu faktycznie wszędzie są na końcu.
W teorii: to już sprawa indywidualna.  

Wyszedł strasznie długaśny post a to jeszcze nie wszystko ponieważ chciałam przyjrzeć się pozostałym kosmetykom Alterry do włosów, jednak nie widziałam sensu by go jeszcze bardziej rozdrabniać. Wydaje mi się, że najważniejsze zostało wspomniane.

A wy lubicie szampony Alterry?

Nie możesz dodać komentarza.

  Wyświetlanie: od najstarszego | od najnowszego